Jste zde: Home Smluvní státy Makedonie

Makedonie


Před odjezdem

Na základě dohody s Makedonií se čeští pojištěnci prokazují přímo u makedonských lékařů Evropským průkazem zdravotního pojištění nebo Potvrzením dočasně nahrazujícím Evropský průkaz.

Zkontrolujte proto, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření.

Pro cesty do Makedonie doporučujeme uzavřít i cestovní připojištění. Ideální je kombinace cestovního připojištění a nároku z mezinárodní smlouvy.

Rozsah nároku

Pokud cestujete do Makedonie ať již jako turista, či jako vyslaný pracovník, máte nárok na věcné dávky v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče podle makedonského práva a na účet své české zdravotní pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejich poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života a které se nedají odsunout až do doby návratu do ČR. Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze v Makedonii uplatnit pouze u lékařů a nemocnic, které mají smlouvu s republikovým nositelem veřejného zdravotního pojištění.

 

Zdravotní péče v Makedonii

V případě potřeby vyhledejte smluvní zdravotnické zařízení Fondu zdravotního pojištění Makedonie

Ve zdravotnickém zařízení je třeba přepsat údaje z Evropského průkazu nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz do tzv. Prohlášení (Izjava; изјава).  Pokud disponujete kopií Evropského průkazu zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz, stačí odevzdat tuto kopii lékaři, žádná další administrativa v takovém případě není nutná.

První pomoc: tel. 112 nebo 194

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Lékařské a stomatologické ošetření do 20 %
Akutní ošetření na pohotovosti bez spoluúčasti
Protézy a zdravotnické pomůcky do 50%
Léky 20 %

 

 

Úhrada vynaložených nákladů

Pokud jste péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Kde získat více informací

Fond zdravotního pojištění Makedonie
(Fond za zdravstveno osiguranje na Republika Makedonija)
ul Makedonia bb, 1000 Skopje
tel.: +3892 32 89-096, +38923289073,
www.fzo.org.mk,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Makedonii
Ambasada na Republika Češka vo Republika Makedonija
ul. Todor Aleksandrov 35, Skopje 1000
tel.: +3892/310980513, fax: +3892/3178380, nouzová linka: +389/70238012 mobil
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/skopje.

 

Uvedené údaje jsou platné k 1.6.2018.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i