Jste zde: Home Státy EU Litva

Litva


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Litvě ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Litvě Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Litvě

Před  poskytnutím  péče  se  ujistěte,  že  má  lékař  smlouvu s místní pojišťovnou (Teritorine ligoniu kasa). Seznam smluvních lékařů poskytne místní pobočka pojišťovny.

Smluvní nemocnice podle teritorií:
Vilniaus
Kauno
Klaipedos
Siauliu
Panevežio


Při ošetření se prokažte svým EHICem a cestovním pasem/občanským průkazem.

Ošetření u praktického lékaře je zdarma. Praktický lékař vydá doporučení k ošetření u specialisty nebo k hospitalizaci. V případě návštěvy nemocnice bez doporučení lékaře v neurgentním případě hradíte náklady samy.

V případě, že navštívíte soukromého zubního lékaře (80 % zubních lékařů je v Litvě soukromých), budete muset zaplatit náklady na ošetření sami.

Více informací o poskytování zdravotní péče v Litvě naleznete zde.

První pomoc – 03 nebo 112.

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Stomatologické ošetření - pacient hradí veškerý materiál. 80 % stomatologů je soukromých.

Léky – podle typu léku 0 %, 10 %, 20 %, 50 %, z ceny podle ceníku léků. Max. ale 4,11 EUR nebo 20% doporučené ceny léku. 100 % za léky, které nejsou uvedeny v ceníku léků.

Převoz sanitkou je zdarma.

Úhrada nákladů

Pokud jste péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Litvě toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou litevskou instituci. Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz.

Kde získat více informací

Valstybinė ligonių kasa - národní kontaktní místo
Europos aikštė, 03505 Vilnius.
tel.:  +370 52364100
fax:  +370 52364111
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.vlk.lt/sites/en.

pobočky místních pojišťoven (TPF = Teritoriné ligonių kasa); jednotné kontaktní místo (SPOC) -
tel.: 8-700-88888, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pokud jedete do Litvy za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa.

 

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Litevské republice
Čekijos Respublikos Ambasada
Birutes g. 16, Žverynas, Vilnius LT-08117
tel.: +370/5/2661040, KO-2661052, fax: +370/5/2661066, nouzová linka: +370/69941596
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/vilnius.

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.4.2019.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i