Jste zde: Home Uncategorised BREXIT informace pro poskytovatele

Vzhledem k vystoupení UK z EU dochází ke změnám v poskytování zdravotní péče osobám pojištěným ve Spojeném království. Na základě výstupové dohody si zachovávají nárok na péči jen některé skupiny osob, které se při ošetření v ČR musí prokázat patřičným dokladem.

Od 1.1.2021 přestávají platit všechny dosavadní Evropské průkazy zdravotního pojištění vydané britskými úřady, přestože je na nich uvedeno jiné datum platnosti. Oprávněné osoby budou vybaveny novým Evropským průkazem zdravotního pojištění v nové podobě. Znak EU bude nahrazen britskou vlajkou a holografem. Za číslem pojištěnce (v poli č.6. Personal identification number) bude doplněna zkratka CRA nebo CZ. Průkazy s jinými doplněnými zkratkami nelze v ČR akceptovat.


Pokud nebude mít osoba nový Evropský průkaz zdravotního pojištění, musí za poskytnutí nezbytné péče buď zaplatit a poté si v UK žádat o proplacení, nebo si sama musí v UK vyžádat náhradní doklad u NHSBSA (https://www.nhsbsa.nhs.uk/). UK předpokládá, že o náhradní doklad bude žádat sám pojištěnec. Pokud by přesto žádal poskytovatel péče pro svého pacienta, je třeba prokázat, že se jedná o oprávněnou osobu (např. přicestovala do ČR před koncem roku 2020).

České zdravotní pojišťovny nemohou od začátku roku 2021 výpomocně zaregistrovat britského pojištěnce na základě starého Evropského průkazu zdravotního pojištění. Stejně tak odmítnou vyúčtování na základě starého průkazu.

Osoby, které jsou v ČR výpomocně zaregistrované pro poskytování plné péče, si svůj nárok zachovávají i po roce 2020 (držitelé žlutých karet pojištěnce na plnou péči) a nemění se ani způsob vykázání péče.

Osoby, kterým byla odsouhlasena plánovaná péče v ČR formulářem S2, mohou být s formulářem výpomocně zaregistrovány, péče jim může být poskytnuta a vyúčtována zdravotní pojišťovně jako doposud.

V Praze dne 31.10.2020

JUDr. Ladislav Švec, ředitel

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i